Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
ROZUMIEM

Regularność odżywiania bywa często bagatelizowaną sprawą. Zazwyczaj powodowane jest to intensywnym trybem życia, wieloma obowiązkami, wiecznym „brakiem czasu”. Zwykle skutki tego typu działań odczuwamy niemalże od razu, często nie wiedząc skąd się to wzięło. Mówi się, że powinno spożywać się posiłki w równych odstępach czasowych, aby organizm działał ciągle na wysokich obrotach, co przyspieszy metabolizm oraz zminimalizuje występowanie spadków energetycznych. Dlaczego zatem regularność jedzenia jest aż tak ważna?

 

„Mniej jesz – szybciej chudniesz”

 

Cóż za szkodliwy mit. Wiele osób po wizycie u dietetyka dziwi się, że zalecił im jeść co 3-4 godziny, no bo przecież jak to możliwe, skoro chcą schudnąć? Powinni przecież jeść mniejsze porcje i rzadziej? Nic bardziej mylnego! Takie działania mogą przynieść szybki, ale bardzo krótkotrwały efekt, z wachlarzem skutków ubocznych. Nasz organizm nie jest „głupi” i w momencie, w którym nie wie, kiedy spodziewać się od nas pożywienia, zaczyna magazynować to, co dostanie „na gorsze czasy”. W momencie, w którym cyklicznie dostarczamy sobie wartości odżywczych, nasze ciało wie, że energia będzie mu dołożona. Może pozwolić sobie na większe wydatki energetyczne, tym samym zwiększając nasz metabolizm!

 

Jaka regularność odżywiania jest pożądana? Zwykle zaleca się spożywanie od 3-5 posiłków dziennie. Najczęściej słyszymy, że 3 godziny to najlepszy odstęp między posiłkami. Faktycznie przerwa od jednego posiłku do kolejnego powinna wynosić minimum 2 godziny, ale nie więcej niż 4. Jeśli chce nam się jeść po godzinie od zjedzenia, to znaczy, że coś z tym posiłkiem było nie tak. Dobrze skomponowany posiłek to paliwo na kilka godzin.

 

Regularność odżywiania = magiczne 5 posiłków dziennie?

 

Niekoniecznie trzeba spożywać 5 posiłków dziennie – nie u każdego musi się to sprawdzić. Owszem, jest wiele korzyści z częstych posiłków, pomagają one np. utrzymać stały poziom cukru we krwi, co zapobiega napadom „wilczego głodu”. Musimy ich unikać, ponieważ sprawiają, że zjemy za dużo na raz, rozboli nas brzuch i rozreguluje się system żywieniowy.

Jeśli jednak czujesz, że 5 posiłków to zdecydowanie za dużo, nie powinieneś zmuszać się do objadania. Wystarczą 3 posiłki, w równych odstępach czasu! Ważne, abyście codziennie mniej więcej o tej samej godzinie zasiadali do posiłku, a wasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne było zapewnione. Regularność odżywiania np. w wersji 3 posiłków dostosujcie sami lub ze specjalistą.

 

Skutki nieregularnego jedzenia

 

A jakie mogą być skutki nieregularnego odżywiania? Zaczynając od wspomnianego wcześniej wzmożonego łaknienia, przybierania na wadze, co skutkuje rozregulowanym trybem dnia, spadkami energetycznymi, brak stałości w jedzeniu może doprowadzić do wielu chorób, m.in.:

– do problemów z jelitami, wzdęciami i ogólnym trawieniem,

– do problemów hormonalnych, z racji niedostarczania sobie odpowiednich składników odżywczych,

– problemy ze snem,

– wypadanie włosów,

– chroniczne zmęczenie,

– gorsze samopoczucie spowodowane spadkami energetycznymi.

 

Dużym problemem jest także objadanie się na noc. To skutkuje okropnym, ociężałym, ospałym porankiem, ze spuchniętym ciałem. Chcesz mieć siłę i humor na realizację wszystkich planów? Zastanów się nad swoim jadłospisem, a odczujesz różnicę. I zacznij właśnie od hasła regularność odżywiania!

 

Pomyśl, co w Twoim przypadku wpływa na rozregulowane pory jedzenia – zbyt późne wstawanie, niezabieranie posiłku do pracy? Następnie skup się na poszukaniu rozwiązań! Przemyśl, co możesz zrobić, aby poprawić swoją sytuację. Ze swojej strony podrzucamy pomysł na wygodny i zdrowy catering. W Body Fixers masz do wyboru wiele diet, które na pewno sprostają Twoim wymaganiom i przede wszystkim – pomogą Ci w regularności!

ZADZWOŃ